מבור לבר:

כמה מילים על פרוייקט בוסתן הבר שלנו


יער הפיות הוקם בשנת 2006 בשיטחו שכן יער אלונים בוגר ומקסים, מדרון חורש סבוך עם שפע עצי הכרמל, ולפתחו עמד שטח זנוח וצחיח שהפך עם השנים לאדמת בור. שטח זה סבל שנים רבות מריסוס רעלים ומעודף רעיה, וצמחיית הבר הטבעית אך בקושי גדלה בו. בשטח זה נטענו מספר עצי פרי ומי הגשמים נותבו אל הערוגות סביבם.

בין השנים 2012-2016 יזמנו את הקמת ״בוסתן בר״ כפרוייקט לימוד אקולוגי של דן זלצר, אשר התגורר במקום. לאורך השנים נבחנו דרכים שונות לשקם את האדמה הפגועה, לעורר ולעודד את תהליך הבר הפורה. לשם כך הגדרנו את תוואי השטח, קבענו שערים וגשרים, וכניסת אדם הייתה לטיולים בלבד. כמו-כן העשרנו את האדמה במיקרואורגניזמים ובקומפוסט, יצרנו נישות-קצה לאפשר גיוון, הקמנו סכרים ותעלות לניתוב סחף, בנינו אגני ניקוז ובריכות, והמשכנו לנטוע עצים רבים. בעזרת אורי שפר נבנתה תשתית מצמיגים ממוחזרים מתחת לפני השטח למניעת סחף והכוונת מי הגשמים.

מבין שלל התופעות שנצפו בלטה העליה הדרמטית במספר מיני צמחים וחיות הבר. בנוסף ניכר שיפור משמעותי בפוריות ובריאות עצי הפרי, האביב הירוק נמשך יותר ויותר לתוך הקיץ, נעלמו מטרדים ומזיקים, וכל זאת תוך חיסכון אדיר במים. לבסוף, את שבילי הגן שילבנו עם צירי החיות ועם אופי הצמיחה. כיום הגן פתוח לטיולים ולקמפינג ומטופל בגננות מסורתית בשילוב צמחי בר.